недела, 16. јуни 2019. Вести денес: 14
home Вести

Помпео во ненајавена посета на Ирак

Помпео во ненајавена посета на Ирак

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска допатува во ненајавена посета на Багдад.

Тој во Ирак пристигна од Аман, каде вчера ја почна регионалната турнеја.

– Помпео во Багдад ќе се сретне со претседателот на ирачкиот Парламент и со други ирачки претставници, изјави портпаролот на Собранието на Ирак.

Посетата на Помпео на Багдад уследи откако претседателот на САД, Доналд Трамп на 27 декември ги посети американските војници во Ирак.

Трамп беше критикуван бидејќи при посетата на Ирак не се сретна со ирачките владини претставници.