вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 13
home Вести

Помпео со осуда за нападот врз ирачката база

Помпео со осуда за нападот врз ирачката база

Американскиот државен секретар Мајк Помпео остро го осуди нападот врз воздухопловната база, Балад во Ирак, во кој беа повредени четворица ирачки војници.

Тој ја повика ирачката Влада да ги изведе пред правдата одговорните за нападот врз Ирак.

„Прекршувањата на ирачкиот суверенитет од страна на групи што не се лојални на ирачката Влада мора да престанат, напиша Помпео на Твитер.

Врз базата Балад беа испукани седум минофрлачки бомби.

Коронавирус