вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 18
home Вести

Помпео: Ќе испратиме уште авиони во Кина за враќање на граѓаните

Помпео: Ќе испратиме уште авиони во Кина за враќање на граѓаните

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска најави дека САД ќе испрати дополнително авиони во Кина за да ги вратат нивните жители од провинцијата Хубеј.

– За времето на испраќање се уште се координираме со кинеската Влада. Треба да биде во наредните неколку дена. Ќе ги вратиме и американските државјани. Можеби ќе вратиме и некои граѓани од други земји. Работиме на тоа, рече Помпео за време на посетата на Узбекистан.

Тој додаде дека и САД планираат да испратат медицинска помош на Кина.

– Соработуваме со кинеската Влада и се обидуваме да го решиме овој светски епидемиолошки предизвик, рече Помпео.

Американските граѓани кои престојувале во провинцијата Хубеј по враќањето во САД ќе бидат ставени во двонеделен карантин.

Коронавирус