сабота, 4. февруари 2023. Вести денес: 5
home Вести

Помпео ќе ги посети сојузниците кои ја признаа победата на Бајден

Помпео ќе ги посети сојузниците кои ја признаа победата на Бајден

Американскиот државен секретар Мајк Помпео најави дека ќе посети седум земји, сојузници на Соединетите Американски Држави, кои му честитаа на демократскиот кандидат Џо Бајден за победата на претседателските избори, иако Доналд Трамп одбива да ја признае.

Помпео рече дека во петок ќе отпатува за Париз, а потоа ќе ги посети Истанбул, Тбилиси, Ерусалим и трите заливски сојузници – Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) и Катар.

Тој изјави дека ќе разговара за „историските напори на Трамп да воспостави мир и соработка на Блискиот исток“, објави „Тајмс оф Изарел“.