среда, 8. февруари 2023. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Вести

Помпео бара продолжување на ембаргото на извоз на оружје во Иран

Помпео бара продолжување на ембаргото на извоз на оружје во Иран

Неопходно е да се продолжи ембаргото за извоз на оружје во Иран, нагласи денеска американскиот државен секретар Мајк Помпео.

– Нема смисла да се дозволи најголемиот спонзор на тероризмот да купи системи за оружје, изјави Помпео на заедничката прес-конференција со австрискиот министер за надворешни работи Александар Шаленберг во Виена.

Тој посочи дека САД апелираат до целиот свет да им се придружи.

Помпео додаде дека не станува збор за виенскиот нуклеарен договор со Иран од 2015 година, туку за тоа дали Иран би можел да купи и продава оружје. Техеран се закани дека ќе се повлече од договорот ако Советот за безбедност на ОН го продолжи ембаргото во октомври.