среда, 25. ноември 2020. Вести денес: 171
home Вести

Полска нуди две милијарди долари за постојана американска база

Полска нуди две милијарди долари за постојана американска база

Полска сака постојана американска база на своја територија и подготвена е да плати две милијарди долари за тоа да го оствари, пишува полскиот портал „Онет“, кој имал увид во тој предлог на полското Министрерство за одбрана.

Полското Министерство потврди дека таков предлог е испратен до Вашингтон без консултации со Министерството за надворешни работи, како и без знаење на претседателот Анджеј Дуда, кој воедно е и врховен командант на земјата, пренесува портаолот „Политико“.

Порталот оценува дека понудата е одраз на долгогодишната желба на Варшава за изградба на потесна безбедносна соработка со САД, која се зголеми по руското припојување на Крим пред четири години и ставот на Русија кон Алијансата.

Коронавирус