недела, 19. септември 2021. Вести денес: 83
home Вести

Полска најверојатно ќе ги одложи претседателските избори закажани за мај

Полска најверојатно ќе ги одложи претседателските избори закажани за мај

Претседателските избори во Полска, закажани за мај, најверојатно ќе бидат одложени поради пандемијата на коронавирусот. Тоа го соопшти денеска полскиот заменик министер за внатрешни работи и администрација Павел Шефернакер.

– Изборите се за два месеца. Следните денови ќе бидат клучни за донесување одлука за одлагање на претседателските избори, изјави Шефернакер.

Странци нема да може да влегуваат во Полска, а полските граѓани кои пристигнуваат од странство ќе бидат во карантин, одлулчија властите во Варшава

Коронавирус