сабота, 19. јуни 2021. Вести денес: 86
home Вести

Полска го крати периодот меѓу двете дози на вакцинирање на 49 дена

Полска го крати периодот меѓу двете дози на вакцинирање на 49 дена
МИА

Полска ќе го скрати периодот меѓу двете дози на вакцинирање протов Ковид-19 со Астра Зенека, Фајзер и Модерна, соопшти денеска министерот за полската имунизациска програма Михаил Двирчик.

Најголемо скратување меѓу двете дози ќе биде кај вакцината на Астра Зенека – 49 дена.

Компанијата Астра Зенека при производството на вакцината соопшти дека периодот меѓу двете дози треба да биде 12 недели, односно 84 дена, но Полска одлучи тој период да се намали на 35 дена.

Кога станува збор за дозите на Модерна и Фајзер, периодот меѓу двете имунизации ќе се скрати од 42 на 35 дена. (МИА)

ЕУРО 2020

Македонија