понеделник, 18. октомври 2021. Вести денес: 116
home Вести

Полска: Ако не најдеме компромис со ЕУ, можни се предверемени избори

Полска: Ако не најдеме компромис со ЕУ, можни се предверемени избори

Доколку Полска не се согласи на компромис со Европската Унија за буџетот, тоа би можеле да доведе до привремени избори, изјави денеска заменик премиерот Јарослав Говин.

Полска и Унгарија блокираат 1,8 билиони евра од буџетот бидејќи се спротивставуваат на идејата владеењето на правото да услов за пристап до парите од европскиот буџет и планот за обова ако не се сменат основните документи на ЕУ.

– Ги оставам на страна правото на избор, ветото… Алтернатива за Обединетата десница се предвремени избори, кои не би и донеле ништо добро на Полска за време на пандемијата, истакна шефот на владејачката коалициска партија Договор, Говин.

Локални избори 2021