понеделник, 25. октомври 2021. Вести денес: 100
home Вести

Половина Американци ќе се вакцинираат против коронавирусот

Половина Американци ќе се вакцинираат против коронавирусот

Половина Американци сакаат да бидат вакцинирани против новиот коронавирус. Околу една четвртина од Американците не се сигурни, а други 25 проценти се категорични дека нема да бидат имунизирани, покажува анкетата на The Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research

Многу испитаници се загрижени за безбедноста на вакцините и сакаат прво да видат како се развиваат работите. Според авторите на студијата, овој скептицизам може да ја одложи кампањата за вакцинација против причината за смртта на скоро 290.000 луѓе од коронавирус во САД. Експертите проценуваат дека најмалку 70 отсто од американската популација мора да се вакцинира за да се создаде колективен имунитет.

Првичните резултати покажуваат дека вакцините на Фајзер/Бионтек и на Модерна обезбедуваат силна заштита. Администрацијата за храна и лекови во наредните денови ќе одлучи дали да започне со употреба на вакцините во САД.

Истражувањето спроведено од 1111 испитаници, спроведено од 3 до 7 декември, покажува дека околу 30 отсто се уверени дека првите достапни вакцини ќе бидат внимателно тестирани за безбедност и ефикасност. Околу половина велат дека не се сигурни. Останатите се некаде на средина.

Меѓу оние кои не сакаат да се вакцинираат, околу 30 отсто велат дека не се грижат дека можат сериозно да се разболат од коронавирус, а околу 1/4 велат дека епидемијата не е толку сериозна како што велат некои луѓе. Околу 70 отсто од оние кои нема да се вакцинираат се загрижени заради несаканите ефекти.

Локални избори 2021