среда, 26. јануари 2022. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Црн рекорд: 2341 новозаразени, нови 26 починати од коронавирус

home Вести

Политички земјотрес во Британија: Втора оставка за 24 часа- Борис Џонсон заминува од местото шеф на дипломатијата

Политички земјотрес во Британија: Втора оставка за 24 часа- Борис Џонсон заминува од местото шеф на дипломатијата

Британскиот министер за надворешни работи, Борис Џонсон си поднесе оставка.

Тоа е втора оставка во британската влада за помалку од 24 часа, затоа што претходно министерот за Брегзит го направи истото.

Џонсон е еден уште еден министер кој одлучи да ја напушти владата, а не да го поддржи планот на премиерката Тереза Меј за Брегзит.

-Ова попладне, премиерката ја прифати оставката на Борис Џонсон како министер за надворешни работи. Наскоро ќе се знае кој ќе го замени. Премиерката му се заблагодарува на Борис за неговата работа, соопшти портпаролот на Владата.

Коронавирус