петок, 16. април 2021. Вести денес: 150
home Вести

Полициски час во Холандија до крај на месецот

Полициски час во Холандија до крај на месецот
epa08967773 A policeman stands in a near-empty Grote Marktstraat shopping district in The Hague, the Netherland, 26 January 2021 (issued 27 January 2021). Groups of youths are calling for more protests in the city center via social media against the curfew imposed over COVID-19. Nationwide protest against coronavirus restrictions and curfew imposed by Dutch government broke out in many Dutch cities, leading to some violent riots and clashes with police. EPA-EFE/ANP

Холандскиот премиер Марк Руте вчера изјави дека ноќниот полициски час во земјата мора да важи најмалку до 31 март, поради континуираниот голем број нови случаи на коронавирус.

Исклучоци ќе бидат направени за време на националните избори од 15 до 17 март.

– Не би било разумно да се најави некакво ублажување, рече Руте додавајќи дека некои прилагодувања може да бидат можни околу велигденските празници и постепено со зголемувањето на бројот на вакцинации во текот на летото.

Инфекциите со коронавирусот во Холандија се стабилизираа во текот на минатата недела, по умерениот пораст во февруари, делумно припишан на фактот дека новите мутации на вирусот станаа позастапени.

Полицискиот час од 21 до 4:30 часот предизвика неколкудневни немири низ целата земја кога за првпат беше воведен пред шест недели.

На рестораните и баровите може да им биде дозволено да почнат да им служат клиенти на тераси на отворено од следниот месец ако стапката на инфекција падне во следните три недели, рече Руте.

Јавните собири сè уште се забранети, а приватните посети се ограничени на едно лице истовремено.

Владините совети против непотребните меѓународни патувања ќе останат во сила најмалку до 15 април, додаде тој.

Баровите и рестораните во Холандија се затворени од средината на октомври, заедно со други јавни места, како што се музеи, библиотеки, спортски сали и кина.

Коронавирус