недела, 17. јануари 2021. Вести денес: 82
home Вести

Полициска акција во Италија, уапсени 28 лица

Полициска акција во Италија, уапсени 28 лица

Вкупно 28 лица се уапсени во полициска операција на покраинската команда во Рим. Осомничените се членови на организација која се занимава со трговија со дрога, изнуда, недозволено поседување и носење оружје, причинување тешки телесни повреди, обиди за убиство, лажно пренесување на вредни предмети, кривични дела.

Меѓу уапсените е и Микеле Сенезе, за која се претпоставува дека е шеф на истоимениот клан Камора и на нарко-картел кој дејствува во Рим, под чија „закрила“ дејствуваат и други групи за трговија со дрога. Во една од овие групи, исто така, бил и Фабрицио Пишители, познат како „Дијаболик“, кој беше убиен од заседа во Рим во 2019 година.

Полициската акција е спроведена рано изутринава во Лацио, Кампанија и Венето, по издаден налог за притвор од страна на истражен судија во Рим на барање од локалната регионална дирекција за борба против мафијата.

Коронавирус