понеделник, 14. јуни 2021. Вести денес: 48
home Вести

Полицијата во Москва издаде предупредување

Полицијата во Москва издаде предупредување

Полицијата во и околу Москва издаде предупредување до граѓаните пред новите протести најавени за недела за поддршка на приведениот опозициски лидер Алексеј Навални.

Филијалата на руското Министерство за внатрешни работи задолжена за Москва објави дека обидите за неовластено собирање и сите провокации ќе бидат веднаш запрени.

Полицијата во околината на Москва издаде слично предупредување и побара од родителите на малолетни деца да се осигурат дека нивните деца нема да одат на протести.

„Дури и присуството на неовластен собир или парада може да се смета за кршење на законот“, велат извори блиски до руската полиција.

Тимот на Алексеј Навални ги повика Русите да демонстрираат во целата земја в недела по првите протести минатиот викенд, кои завршија со апсење на повеќе од 4.000 луѓе.

ЕУРО 2020

Македонија