среда, 20. октомври 2021. Вести денес: 47
home Вести

Полицијата во Мадрид почнува да користи пиштоли електрошокери

Полицијата во Мадрид почнува да користи пиштоли електрошокери

Мадридската полиција наскоро ќе започне со употреба на електрични пиштоли наместо оние со вистински куршуми бидејќи ги препорачуваат од меѓународни организации за човекови права, објави  новиот градоначалник на Мадрид, Хозе Луис Мартинез-Алмеида.

Градската полиција се очекува да добие 200 црно-жолти пиштоли „Тасер“ во наредните недели, оружје што произведува електро-шокови. Тоа влијае на нервниот систем на луѓето и животните, привремено парализирајќи ги мускулите, главно рацете и нозете. Тие пиштоли имаат и камера за снимање интервенции.

Ова не значи дека пиштолите со вистински куршуми ќе бидат повлечени од употреба. За таа цел градот ќе издвои половина ммилион евра.

Локални избори 2021