сабота, 29. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Полицијата ликвидираше напаѓач со нож во Франција

Полицијата ликвидираше напаѓач со нож во Франција

Француски полицајци ликвидирале маж кој се обидел со нож да нападне луѓе во град во северна Франција, јави локалниот весник „Курие Пикар“.

Според весникот, екстремистот извикуваал „Алах Акбар“ („Алах е голем“).

Минувачите кои го виделе побрзале да се скријат во своите домови. Потоа, напаѓачот почнал со ножот да удира по паркираните автомобили. Очевидци изјавиле дека напаѓачот бил „исклучително агресивен“ и „изгледал како човек под влијание на дрога“.

Полицијата неколку пати го погодила со електрошокови испукани од специјални пиштоли, поради што откажало срцето на напаѓачот. Полицајците не успеле да го спасат и тој починал на лице место.

МИА

Коронавирус