недела, 7. март 2021. Вести денес: 83
home Вести

Поларна мечка бара храна во град (ФОТО)

Поларна мечка бара храна во град (ФОТО)

Поларната мечка се појави во рускиот индустриски град Норилск во северниот дел на Сибир, што е 800 километри од нејзиното живеалиште, пишува Ројтерс.

На фотографии споделени на социјалните мрежи се гледа женка мечка, исцрпена и можеби болна, како шета во градот во потрага по храна.

Мечката се движи под надзор на полициски службеници. Се очекува животното да биде прегледано од стручни служби.

Ова е прва поларна мечка која го посетува градот во последниве 40 години.

Коронавирус