сабота, 4. февруари 2023. Вести денес: 8
home Вести

Погубен ирански бизнисмен поради ширење корупција

Погубен ирански бизнисмен поради ширење корупција

Во Иран денеска е погубен бизнисмен осуден на смрт поради стопански криминал.

Тој беше осуден на смрт по кратка постапка од суд воспоставен да се бори против вакви видови криминал.

Новите исламски револуционерни судови, на чии пресуди нема жалби, освен во случај на смртна казна, основани се во август откако врховниот лидер Али Хамнеи побара „брза и праведна“ акција против корупцијата и профитерството.

Денеска е погубен бизнисменот Хамидрез Бакери Дермани, кој е осуден за „ширење корупција“, што е најтежок престап според иранските исламски закони, јави националната телевизија.

МИА