петок, 7. октомври 2022. Вести денес: 170
home Вести

Погребот на принцот Филип треба да биде следната сабота по осумдневна национална жалост

Погребот на принцот Филип треба да биде следната сабота по осумдневна национална жалост

Војводата од Единбург секогаш инсистирал на тоа дека сака погреб со минимална врева.

Неговата желба за она што е познато како „кралски церемонијален погреб“ сличен на кралицата на мајката – наместо целосен погреб на државата – веќе беше исполнета.

Но, пандемијата ќе има големо влијание врз тие планови. Синоќа, кралицата и нејзините високи претставници разговараа за тоа како најдобро да се постапи.

Со конечно одобрување од нејзиното височество, одлуката најверојатно ќе биде објавена денес.

Изворите велат дека е скоро сигурно дека секој аспект од аранжманите што веројатно ќе привлечат толпа нема да се случи, што значи дека церемонијалните аспекти ќе бидат ограничени, а оплакуваните ќе бидат не повеќе од 30.

Според претходните планови – познато во кралското домаќинство како „Четврт мост“ – неговото тело би било веднаш балсамирано и однесено во капелата Алберт Меморијал од капелата Свети Ѓорѓи на замокот Виндзор.

„Дејли Мејл“ дозна дека ковчегот на Филип бил синоќа во замокот, каде што престојува кралицата, најверојатно одмарајќи во нејзината приватна капела за богослужба.

Но, за време на викендот најверојатно ќе биде преместен во капелата Алберт Меморијал, која ја изградил Хенри VII како кралски мавзолеј. Ковчегот на Филип најверојатно ќе лежи таму со мала церемонија – одмор на две едноставни дрвени платформи наречени катафалки.

Според плановите пред Ковид, тој ќе беше донесен во Лондон денес по пат и однесен во палатата Сент Џејмс за да престојува привремено во интимната капела Ројал.

Колеџот за вооружување вчера соопшти дека ковчегот на Филип ќе лежи во замокот Виндзор пред неговиот погреб во капелата Сент Џорџ, најверојатно следната сабота.

Веројатно е опфатен со неговиот личен стандард – кој се однесува на неговото данско и грчко кралско наследство, неговите корени од Маунтбатен и титулата во Единбург – и цветен венец од неговото семејство.

Бдение од неговите деца – Чарлс, Ана, Ендру и Едвард – најверојатно ќе се одржи во Виндзор.

На денот на неговиот погреб, ковчегот на Филип се очекува да го носат носители на „Кралицата“, гарда на Гренадиери од првиот баталјон.

Војводата ќе биде сместена на кочија за пиштол, припадност на артилеријата на кралскиот коњ, кралски коњ, нацртана од екипаж на пиштол на Кралската морнарица. Пајтонот – лично барање на Филип – е оној што ја носеше кралицата Викторија на нејзиниот погреб во 1901 година.

Планирана кортежа преку Виндзор сега веројатно нема да се случи. Но, внатре во замокот Виндзор, настаните веројатно ќе бидат во голема мерка исти, но со помалку жалости.

Ковчегот ќе биде пречекан од почесен чувар од „Пушките“ и бенд во Потковичев мантија, опкружен со куќи изградени во 15 век за „пеечките луѓе“ на капелата.

Дванаесет пејачи познати како лаички службеници сè уште живеат таму, и тие ќе настапуваат за време на службата.

На тревата јужно од Западната порта ќе има пиперки на Кралската морнарица.

Носител на забавата на Кралските маринци ќе го носи ковчегот во капелата Сент Џорџ преку Западните скали, наредени од Коњаницата за домаќинства, каде ќе чекаат деканот на Виндзор и надбискупот од Кантербери.

Ковчегот ќе биде однесен во Quire – место за одмор на повеќето монарси закопани во капелата. Внатре или под Quire се Едвард VII, Хенри Шести, Едвард IV, Џорџ III, III , Џорџ IV и Вилијам IV, Хенри VIII и Чарлс Први.

Катафалкот на Филип ќе биде поставен на црна мермерна плоча, што е влез во Кралскиот свод.

Се верува дека химните што ги барал принцот ја вклучуваат химната на неговиот омилен морнар, За оние што се на опасност на морето. На крајот од службата, еден псалм и текстот „пепел до пепел“ ќе се читаат додека се свири жалост.

Ковчегот ќе биде спуштен во Кралскиот свод и ќе остане таму сè додека кралицата не умре и тие не бидат погребани заедно во капела.

Ден по погребот, знамињата ќе бидат вратени на целосно јарбол, иако Судот ќе остане во жалост уште три недели.

Во изјавата на Бакингемската палата се вели: „За време на пандемијата на коронавирусот и во светло на сегашните совети на владата и упатствата за социјално дистанцирање, изменетите погребни и церемонијални аранжмани за неговото кралско височество војводата од Единбург ги разгледува нејзиното височество кралицата. Деталите ќе бидат потврдени во догледно време.

Кралицата денес влезе во осумдневена жалост по смртта на нејзиниот сопруг на возраст од 99 години – бидејќи започнаа подготовките за неговиот погреб, под кодното име Операција Четврт мост.

На кралските обожаватели им беше кажано да не присуствуваат на кој било дел од настаните што го сочинуваат погребот поради ограничувањата од Ковид-19.

Исто така, од нив било побарано да не положуваат цвеќиња што може да ја охрабрат толпата што може да го шират коронавирусот.

Бројот на луѓе кои сакаат да му оддадат почит на војводата може да претставува тешкотии за полициските сили поради забраната на Англија за собири на повеќе од шест лица или две домаќинства.

Коронавирус