понеделник, 17. јануари 2022. Вести денес: 122
home Вести

Поглед од горе на пожарот во Нотр Дам

Поглед од горе на пожарот во Нотр Дам

Снимките на полицискиот дрон над Нотр Дам ја покажуваат вистинската големина на катастрофалниот пожар, кој ја проголта најпознатата париска катедрала.

 

 

Опасноста од големиот пожар во париската катедрала Нотр Дам веќе е неутрализирана, но „постојат сомневања како објектот ќе преживее“, изјави денеска државниот секретар во француското Министерство за внатрешни работи Лоран Нунес.

Денеска претпладне ќе имаме средба со архитекти и експерти во обид да се анализира дали структурата е стабилна и дали пожарникарите може да влезат внатре, за да ја продолжат својата работа, изјави тој.

Нунес соопшти дека огнот „е под контрола, но не е целосно изгаснат“.

Причината за пожарот се уште не е позната, нагласи Нунес.

Коронавирус