понеделник, 23. мај 2022. Вести денес: 160
home Вести

Подваријанта на „омикрон“ се шири во Европа

Подваријанта на „омикрон“ се шири во Европа

На северот на Европа, подваријантата на сојот „омикрон“ на коронавирусот веќе брзо се шири, што е утврдено и во Австрија.

Подваријантата „БА.2“ ги зафати Норвешка, Шведска и Велика Британија, а во Данска го потисна основниот вид „БА.1“ и стана доминантен.

Се претпоставува дека новата подваријанта би можела уште подобро да го „пробие“ имунитетот стекнат со претходно прележување на болеста или вакцина.

Коронавирус