вторник, 15. јуни 2021. Вести денес: 0
home Вести

Почна вакцинацијата против коронавирусот во Африка

Почна вакцинацијата против коронавирусот во Африка

Некои африкански земји започнаа со вакцинацијата против ковид-19, соопштија регионалните здравствени власти, додека СЗО го повикува претседателот на Танзанија – кој се противи на вакцинацијата затоа што се потпира на алтернативни лекови.

Џон Нкенгасонг, директор на телото за контрола и превенција на болести на блокот на Африканската унија (АУ), рече дека неколку земји започнале да вакцинираат: Мароко, Египет, Сејшелите и Гвинеја.

“Гвинеја е многу ограничена, направени се само 50 до 60 вакцинации. Но, овие другите земји претежно започнаа со вакцинација со вакцината од Кина”, рече тој на онлајн брифинг.

Со претходно обезбедени 270 милиони дози, АУ потпиша договор со Индискиот серумски институт за 400 милиони дози на вакцината од Оксфорд / АстраЗенека.

„Запомнете, ова се шири на оваа и следната година“, додаде Нкенгасонг, чии африкански центри за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) сè уште не даваат детали за дистрибуцијата. Здравствените власти се надеваат дека годинава ќе вакцинираат околу 30-35 проценти од Африканците.

Здравствените власти се револтирани од танзанискиот претседател Џон Магуфули, кој обесхрабрува носење маски и физичко дистанцирање, предупредува дека вакцините не се опасни и не објавува податоци за коронавирусот од средината на 2020 година.

Вчера, Магуфули без докази рече дека вакцините се странски заговор за ширење на болести и кражба на африканско богатство. Тој ги повика Танзанците да веруваат во Бога и наместо вакцини да користат алтернативни лекови како што е вдишување пареа.

“Ние во Танзанија успеавме да останеме без корона една година. Дури и тука никој не носи маска. Нашиот Бог е над сатаната и сатаната никогаш нема да успее да не зарази со разни болести”, рече тој во говорот во западна област.

Владата на Танзанија не ги објавила податоците на национално ниво од 8 мај, кога имало 509 заболени и 21 смртни случаи.

Лидерот на Светската здравствена организација (СЗО) во Африка, Матшидисо Моети ја повика Танзанија да воведе носење маски и други мерки, да се подготвува за вакцинација и да споделува податоци.

„Африка е на раскрсница и сите Африканци треба да ги удвојат превентивните мерки“, рече тој на онлајн прес-конференција, додавајќи дека претставниците на СЗО биле во контакт со танзаниските власти „Науката покажува дека вакцините делуваат“, посочи тој.

Иако ковид-19 не ја погоди Африка толку силно како другите региони, експертите стравуваат дека нееднаквоста во богатството, логистичките тешкотии и „национализмот кон вакцините“ на развиените земји може да го стават сиромашниот континент во неповолна положба.

Со население од 1,3 милијарди луѓе, според податоците на Ројтерс, Африка забележала 3,5 милиони инфекции и 88 000 смртни случаи. Тоа е помалку смртни случаи отколку одделни држави, како САД, Бразил, Индија, Мексико и Велика Британија.

ЕУРО 2020

Македонија