петок, 22. октомври 2021. Вести денес: 171
Во живо

ВО ЖИВО: Мини митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Демир Хисар

home Вести

Почина сопственикот на Хилтон хотелите и филантроп Барон Хилтон

Почина сопственикот на Хилтон хотелите и филантроп Барон Хилтон

Познатиот хотелиер и филантроп Барон Хилтон почина во својот дом во Лос Анџерес.

Тој почина во четвртотот на 91-годишна возраст.

Неговата внука, Парис Хилтон истакна дека на него гледала како пример.

-Многу сум пододена од смртта на мојот дедо Барон Хилтон, напиша таа на Твитер. Тој беше легенда, одличен визионер, живееше живот полн со авантури и достигнувања.

Во 2007 година, Си-ЕН-Ен информираше дека Барон Хилтон парите од продажбата на Хотел Хотелс Цроп во вреднос од 1,2 милијарди долари ќе ги префрли не на неговте наследници, туку на филантропската фондација на неговото семејство. Неговото семејство откри информираше дека 97% од богатството ќе бидат наменети за хуманитарни цели на фондацијата.

Локални избори 2021