петок, 27. ноември 2020. Вести денес: 11
home Вести

Почина славниот магионичар Џејмс Ренди

Почина славниот магионичар Џејмс Ренди

Џејмс Ренди, еден од најпознатите магионичари на денешницата и познат по разоткривање на луѓе што бараат паранормални појави, почина на 92-годишна возраст во Америка, пренесува Би-би-си.

Ренди е роден во Торонто, Канада 1928 година, а се здоби со светска слава како еден од најголемите скептици за работи поврзани со духови и неидентификувани летечки објекти.

Неговата кариера како магионичар посебно блесна кога исчезна додека виси наопаку над водопадите на Нијагара.

Тој, исто така, со рок ѕвездата Алис Купер бил на турнеја во раните 1970-ти, извршувајќи на сцена лажни погубувања на пејачот.

Успеал да побегне од најмалку 22 затвори низ целиот свет од „сите легално“, бидејќи не бил затворан поради криминал. Тој редовно се појавувал во „Вечерното шоу“ со Џони Карсон, а неговите претходни обиди за бегство во 1950-тите беа емитувани на емисијата „Денес“ на телевизијата Ен-би-си.

На 22-годишна возраст го срушил рекордот на Хари Худини за поминато време потопен во ковчег за 11 минути подолго од Худини.

Ранди секогаш ѝ објаснувал на својата публика дека неговите дела се базираат на трикови, а не на магија со што го свртел вниманието кон разоткривање тврдења од други дека имаат паранормални моќи.

Неговите настапи придонеле да има многубројни приврзаници и обожаватели, меѓу кои се и телевизиските илузионисти Пен и Гелер.

Во 1972 година, тој му помогна на продуцентскиот тим на американската телевизија Ен-би-си да се подготви за гостувањето на Ури Гелер, илузионист кој беше познат по виткање лажици. На Гелер и неговите соработници не им беше дозволено да го посетат студиото пред да започне шоуто, а илузионистот на крајот не успеа да го изведе најпознатиот трик. Сепак, присуството на Ранди тој ден во студиото не му наштети на Гелер во понатамошната кариера.

Ранди откри и лажни исцелители, како што е ТВ евангелистот Питер Попоф, кој тврдеше дека добивал пораки од Бога во врска со публиката во студиото, но всушност постојано носел „бубачка“ во увото.

Ренди основал фондација и понуди милион долари на секој што ќе докаже дека има паранормални овластувања во неконтролирани околности. До 2015 година, кога Ренди се повлече од фондацијата, никој до денес не успеал да ја добие таа парична награда. Ренди беше во брак со Дејви Пења од 2013 година.

Коронавирус