петок, 29. септември 2023. Вести денес: 100
home Вести

Почина шефот на Меѓународната агенција за нуклеарна енергија

Почина шефот на Меѓународната агенција за нуклеарна енергија

Шефот на Меѓународната агенција за нуклеарна енергија (IAEA), Јукија Амано почина на 73 години.

-Секретаријатот на IAEA со длабоко жалење ве информира дека генералниот секретар Амано почина, е наведено во писмото кое е испратено до земјите членки на организацијата, пренесува Ројтерс.

На оваа позиција, Амано беше директор од 2009 година.