четврток, 20. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Почина Сенаторот Боб Дол

Почина Сенаторот Боб Дол

Поранешниот американски сенатор и претседателски кандидат Боб Дол (98) почина во неделата, објави неговата фондација на Твитер.

„За жал, известуваме дека утрово почина сенаторот Роберт Џозеф Дол“, се вели во соопштението на Фондацијата. „Тој верно им служеше на Соединетите Држави 79 години.

Долгогодишен републикански сенатор од Канзас беше претседателски кандидат на неговата партија во 1996 година, но не успеа против демократот Бил Клинтон.

Коронавирус