сабота, 29. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Почина Садако Огата, екс комесарка за бегалци

Почина Садако Огата, екс комесарка за бегалци

Садако Огата, поранешна висока комесарка на ООН за бегалци, почина на 92-годишна возраст.

Јапонската агенција за меѓународна соработка финансирана од владата, каде последен пат служеше, објави дека Огата починала на 22 октомври, но причината за смртта не е наведена.

Таа работеше како Висока комесарка на ООН за бегалци од 1991 до 2000 година за просторите на поранешна Југославија и Руанда.

Коронавирус