вторник, 7. декември 2021. Вести денес: 0
home Вести

Почина првиот човек на Самсунг

Почина првиот човек на Самсунг

Ли Кун Хи, првиот човек на јужнокорејскиот гигант, компанијата Самсунг, почина на 78-годишна возраст во Сеул.

Ли е заслужен за трансформација на малиот бизнис основан од неговиот татко во денешен Самсунг, глобален економски гигант кој работи во области од производство на електроника, преку осигурување, до транспорт.

Ли беше најбогатиот Јужнокореец со проценето богатство од околу 21 милијарда долари, според списанието Форбс. Точната причина за смртта не е наведена.

Коронавирус