среда, 26. јануари 2022. Вести денес: 45
АКТУЕЛНО

Активни над 20.800 случаи на коронавирус

home Вести

Почина претседателот на Виетнам Чан Даи Кванг

Почина претседателот на Виетнам Чан Даи Кванг

Претседателот на Виетнам Чан Даи Кванг по тешко боледување почина денеска во 61-та година во воена болница во Ханој. Тоа го соопшти државната виетнамска новинска агенција, не наведувајќи повеќе детали.

Кванг последен пат се појави во јавност на седница на Политбирото на владејачката Комунистичка партија и приемот за кинеската делегација во средата.

За претседател на Виетнам беше избран во април 2016 година.

Коронавирус