четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 86
Во живо

Прес-конференција на Мицкоски

home Вести

Почина познатиот писател, добитник на Пулицерова награда

Почина познатиот писател, добитник на Пулицерова награда

Американскиот книжевник Филип Рот почина во текот на ноќта во 85-тата година од конгестивна срцева слабост, соопшти неговиот агент Ендрју Вејли.

Филип Рот е автор на повеќе од 30 збирки приказни и романи. Прв негов роман беше„Збогум, Колумбо” во 1959 година, но слава доживеа во 1969 година, со „Портноевата болка”.

За романот „Американска пасторала“ во 1998 година ја доби Пулицеровата награда.

Коронавирус