недела, 4. јуни 2023. Вести денес: 70
home Вести

Почина поранешниот танзаниски претседател Бенџамин Мкапа

Почина поранешниот танзаниски претседател Бенџамин Мкапа

Поранешниот претседател на Танзанија, Бенџамин Мкапа, (81) кој со земјата управуваше во два мандати од 1995 до 2005 година, починина во болница во Дар ес Салам, соопшти денеска владата, пренесоа француските медиуми.

Тој беше трет претседател на земјата по независноста од Велика Британија во 1962 година.

-Тажен сум од смртта на третиот претседател на Танзанија и тоа е голема загуба за нас како земја. Да се ​​молиме за него, рече претседателот Џон Магуфити во краткиот телевизиски говор.

Засега не е посочена причината за смртта