вторник, 3. октомври 2023. Вести денес: 6
home Вести

Почина поранешниот лидер на палестински Исламски џихад, Рамадан Шалах

Почина поранешниот лидер на палестински Исламски џихад, Рамадан Шалах

Почина поранешниот лидер на палестински Исламски џихад, Рамадан Шалах, откако не успеа да се избори со болеста, јави телевизијата Ал-Манар.

Шалах (62), од 1995 до 2018 година беше генерален секретар на оваа милитантна група, што е поддржана од Иран.

Телевизијата Ал-Манар не кажа од што боледувал.

Исламски џихад постојано извршува напади врз Израел и сака да формира исламска палестинска држава.

САД, Европската унија и други држави Исламски џихад го прогласија за терористичка организација.