четврток, 3. декември 2020. Вести денес: 156
home Вести

Почина поранешниот јапонски премиер

Почина поранешниот јапонски премиер

Поранешниот јапонски премиер Јасухиро Наказон почина на 101-годишна возраст.

Накасоне починал во петокот во болницата во Токио, потврди канцеларијата на неговиот син Хирофуми Накасоне.

Накасоне беше значајна фигура во јапонската повоена политика.

Тој е еден од лидерите на десноцентристичката Либерално-демократска партија која владее речиси целиот период по Втората светска војна. Накасоне ги зголеми расходите за одбрана, се обиде да го ревидира пацифистичкиот устав, навлече критика за потенцирање патриотизам и се бореше да спроведува пазарно ориентирани реформи. (МИА)

Коронавирус