понеделник, 6. февруари 2023. Вести денес: 58
home Вести

Почина поранешниот холандски премиер Вим Кок

Почина поранешниот холандски премиер Вим Кок

Поранешниот холандски премиер Вим Кок почина денеска на 80-годишна возраст.

Како што соопшти неговата Лабуристичка партија, Кок починал од срцева слабост.

Кок беше премиер на Холандија во три мандати од 1994 до 2002 година, период кој беше обележан со силен економски раст на земјата.

МИА