сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 54
home Вести

Почина поранешната сопруга на Нелсон Мандела

Почина поранешната сопруга на Нелсон Мандела

Јужноафриканската активистка и поранешна сопруга на Нелсон Мандела, Вини Мандела почина на 81 година, соопшти нејзиниот личен асистент.

Вини Мадикизела Мандела беше поранешната сопруга на првиот црн претседател на Јужна Африка, Нелсон Мандела.

Таа со Нелсон беше во брак 38 години, од кои 27 додека тој беше во затвор. Иако се уште беа во брак кога тој стана првиот црн претседател на Јужна Африка, парот веќе две години беше разделен.