понеделник, 27. март 2023. Вести денес: 105
home Вести

Почина пензионер, 23 часа чекал во болница

Почина пензионер, 23 часа чекал во болница

Италијанскиот пензионер Џузепе Рамонино почина во болницата во Монкалиери, во близина на Торино, по 23-часовно чекање на преглед, што било снимено и од надзорните камери.

Адвокатот на неговото семејство Габриел Ровет изјави дека иако не знае дали починатиот би можел да биде спасен, вработените во болницата секако не дадоа соодветна помош.

Пензионер од Ла Лоџ, кој живеел сам на стара фарма, починал взори на 2 мај од инфекција на дебелото црево за кое, според адвокатот, не можело да се предвиди.

Последните часови од животот ги поминал во чекалната на одделот за итни случаи, но според јавниот обвинител Сајрус Санториел, сè уште не е утврдено дали медицинскиот персонал бил информиран за неговата сериозна состојба во тоа време.

Ровета е на спротивно мислење и тврди дека персоналот го запоставил пациентот и ја потценил сериозноста на неговиот случај. Како доказ, тој нуди снимки од болницата што јасно покажуваат дека пензионерот пристигнал во болницата на 1 мај во 10 часот, накратко го напуштил одделот за итни случаи во 13:36 часот и се вратил таму во 01:41 часот.

“Тој во меѓувреме никогаш не се повлече од одделот за итни случаи. Тој накратко излезе и се врати по пет минути. Ова е многу тежок пропуст и ќе бараме понатамошна истрага. Не знам дали можеше да биде спасен, но сосема е сигурно дека не беше и не му беше пружена соодветна медицинска нега, тоа не се случи дури ни кога едниот болничар го најде во несвест во тоалетот “, рече тој, потврдувајќи ги своите тврдења со снимките на кои се гледа дека бездомник, кој бил со него во чекалната во тоа време се обидувал да го привлече вниманието на лекарот.

На снимките се гледа дека на 2 мај, во 7 часот наутро, Рамоњино бил сè уште жив. Болничкиот персонал одговорил дури два часа подоцна, и тоа дури откако еден од пациентите што се нашол во чекалната алармирал, но предоцна , се што можело тогаш е само да го прогласат за мртов во 9.43 часот.

„Тие го помешаа со еден од многуте бездомници кои спијат во болницата и заради тоа не сакаа да му помогнат“, рече адвокатот.

loading...