четврток, 2. декември 2021. Вести денес: 140
home Вести

Почина најстариот човек на светот

Почина најстариот човек на светот

Најстариот човек на светот, Масазо Нонака, почина на 113 години, објавија јапонските медиуми.

Членови на неговото семејство рекле дека Нонакаумрел мирно во сон во својот дом во градот Ашоро.

Тој бил роден 25 јули 1905 година, а пораснал во големо семејство кое работело со гостилница.

Денеска тој бизнис го води неговата внука.

Нонака ја надживеал својата сопруга, како и три од своите пет деца.

Коронавирус