понеделник, 30. ноември 2020. Вести денес: 60
home Вести

Почина германскиот политичар заслужен за формирање на Хашкиот трибунал

Почина германскиот политичар заслужен за формирање на Хашкиот трибунал

Германскиот политичар, поранешен вицеканцелар и шеф на дипломатијата, Клаус Кинкел почина на 82 години, јавуваат германските медиуми.

Кинкел бил и претседател на германските либерали ФДП.

Тој е заслужен за формирање на Меѓународниот суд за злосторства на територијата на поранешна Југославија.

Коронавирус