вторник, 24. ноември 2020. Вести денес: 141
home Вести

Почина ,,десната рака” на Садам Хусеин

Почина ,,десната рака” на Садам Хусеин

Почина Езат Ибрахим ал-Дури, вториот човек на режимот на Садам Хусеин, „кралот треф “ на мапите на официјалните лица од 2003 година, баран од Американците, соопшти денеска неговата партија и ќерката на ирачкиот диктатор.

Човекот за чија глава САД понудија награда од 10 милиони долари за време на инвазијата што ја собори партијата Баас, која беше на власт во Ирак од 1968 година, бил во бегство. Ниту една изјава со која се објавува неговата смрт не го наведува местото или причината за смртта.

Рагад Садам Хусеин, најстарата ќерка на ирачкиот диктатор, објави на Твитер дека жали за другарот од борбата, Езат Ибрахим.

Партијата Баас исто така издаде соопштение во кое се објавува смртта на потпретседателот на револуционерната команда и потпретседателот на Ирак во 2003 година. Гласините за смртта на ал-Дури се појавиле неколку пати во минатото, но секој пат биле демантирани од официјални лица или приврзаници на поранешниот режим.

По 2003 година, партијата Баас одигра клучна улога во востанието против Американците, а потоа се приближија до џихадистичката група Исламска држава (ИД), која беше воено поразена во Ирак кон крајот на 2017 година.

Коронавирус