недела, 28. ноември 2021. Вести денес: 0
home Вести

Почина британски пратеник кој беше избоден со нож

Почина британски пратеник кој беше избоден со нож

Британскиот конзервативен пратеник Дејвид Ејмс почина откако беше прободен со нож, објавија денеска локалните медиуми.

-Тој беше третиран од итните служби, но, за жал, почина на местото на настанот, рече полицијата во Есекс, пренесе Ројтерс.

Од таму велат дека 25-годишен маж бил уапсен откако полицајците пристигнале на местото и бил пронајден нож.

Сведок од местото на настанот истакнал дека 69- годишниот Ејмс, пратеник во Парламентот, кој го претставуваше Саутенд Вест во Есекс, бил прободен со нож околу пладне од човек кој влегол на состанок со гласачи од неговата изборна област што се одржувала во методистичка црква.

Ејмс влезе во Парламентот во 1983 година, првично претставувајќи ја изборната единица Басилдон. Оттогаш тој постојано работи во Долниот дом, што го прави еден од пратениците со најдолг стаж во салата.

Коронавирус