четврток, 9. декември 2021. Вести денес: 23
home Вести

Почина бебе во прифатен центар на грчки остров

Почина бебе во прифатен центар на грчки остров

Од невладината организација „Лекари без граници“ на нивниот официјален „Твитер“ профил доцна синоќа објавија дека пред неколку дена, деветмесечно бебе починало од дехидрација во прифатниот центар за бегалци и мигранти Мориа на грчкиот остров Лезбос, јави дописничката на МИА од Атина.

Лекари без граници, за смртта добиле потврда од локалната болница од островот, а потврда денес има и од Центарот за прием и идентификација во Мориа за грчката новинска агенција АНА-МПА.

Според нивните информации, во неделата вечерта на 10 ноември, бебето било пренесено кај дежурниот лекар во прифатниот центар кој дијагностицирал симптоми на дехидрација, веројатно од патолошки причини, а на пат кон болницата починало, каде што само била констатирана смрт.

Бебето било од Конго, а заедно со неговите родители било смеестено во прифатниот центар на Лезбос.

Коронавирус