сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 131
home Вести

Победа на Трамп во првичните избори во пет држави во САД

Победа на Трамп во првичните избори во пет држави во САД

Американскиот претседател Доналд Трамп очекувано победи на првичните избори на Републиканската партија во пет држави – Ајдахо, Вашингтон, Мисисипи, Мисури и Мичиген.

Тој им се заблагодари на своите приврзаници на Твитер. Во шестата држава – Хаваи – беше решено да не се гласа вчера.

За републиканската номинација за партискиот конгрес, што ќе се одржи од 24 до 27 август во Шарлот, Северна Каролина, се потребни гласови од 1.276 од 2.441 делегат. По актуелната победа, Трамп веќе има над 1.000.

Поранешниот потпретседател Џо Бајден, во меѓувреме, победи во Мисури и Мисисипи и клучната – Мичиген.

Коронавирус