петок, 30. септември 2022. Вести денес: 174
home Вести

Побарал Куран пред Рамазанскиот пост и не го добил – Навални подготвува тужба против затворот каде што отслужува казната

Побарал Куран пред Рамазанскиот пост и не го добил – Навални подготвува тужба против затворот каде што отслужува казната

Рускиот опозиционер Алексеј Навални соопшти дека го тужи затворот каде отслужува казна затоа што не го добил Куранот што го побара на почетокот на Рамазанскиот пост.

„Кој би помислил дека првата тужба против колонијата ќе биде поради Куранот?“, напиша Навални на Инстаграм, кој од 31 март штрајкува со глад поради лошите затворски услови.

Според него, книгите што ги донел кога дошол во затворската колонија на почетокот на март сè уште не му биле вратени затоа што требало да бидат „проверени за екстремизам“, а тоа е постапка што трае три месеци.

„Дали ќе проверувате дали Куранот е екстремистички? Тоа е глупаво и незаконско“, истакна тој и додаде дека поради испратил барање до директорот и поднел тужба.

Критикуван за расистички ставови во текот на 2000-тите и за учество во екстремно десничарски демонстрации, Навални рече дека решил во затвор „детално да го проучи и сфати Куранот“.

„Сите околу мене постојано разговараат за исламот и муслиманите и секако 99 проценти од нив не знаат ништо за тоа. „Но, решив дека ќе станам шампион за Куранот меѓу руските немуслимански политичари“, напиша Навални.

Коронавирус