сабота, 4. февруари 2023. Вести денес: 22
Во живо

Делегации на ВМРО-ДПМНЕ ќе оддадат почит пред гробот на Гоце Делчев

home Вести

По вторпат за еден месец се гласа за отповикување на перуанскиот претседател

По вторпат за еден месец се гласа за отповикување на перуанскиот претседател

Опозицијата во перуанскиот Парламент по вторпат во изминатите два месеца, успеа да иницира гласање за отповикување на претседателот Мартин Вискара.

Во септември, претседателот избегна отповикување иницирано поради обвинувања од неговите политички противници за попречување на истрага за договор со нејасна личност од јавната сцена, кој беше ангажиран да одржува мотивациски говори на вработените во јавниот сектор за надомест од 50 илјади американски долари.

Овојпат, Вискара е обвинет за примање мито во износ од 670 илјади долари од градежна компанија додека бил гувернер на провинцијата Мокаега, на југ на Перу.

Претседателот ги негираше обвинувањата и ги предупреди своите политички противници дека ја дестабилизираат државата.