вторник, 26. октомври 2021. Вести денес: 103
Во живо

Изјава на Мицкоски и Сарамандов од Гевгелија

home Вести

По ужасот во Калифорнија: 79 мртви, 700 исчезнати лица, 12.000 домови уништени

По ужасот во Калифорнија: 79 мртви, 700 исчезнати лица, 12.000 домови уништени

На северот на Калифорнија се пронајдени остатоци од тела на уште две жртви, со што бројот на настрадани во најсмртносниот пожар во овој дел на САД порасна на 79, додека околу 700 лица се водат за исчезнати.

Шерифот на округот Бјут, Кори Хони тврди дека списокот на имиња на оние кои што исчезнале за време на разорниот пожар, се намалил на 700 од првичните 1.000 лица кои што беа објавени во понеделникот.

Во пожарот настрада градот Парадајз во кој се уништени 12.000 домови.

Локални избори 2021