недела, 5. февруари 2023. Вести денес: 0
home Вести

По смртоносното цунами, силен земјотрес ја стресе Индонезија

По смртоносното цунами, силен земјотрес ја стресе Индонезија

Земјотрес со јачина од пет степени според Рихтеровата скала го погоди западниот дел на Суматра во Индонезија, соопшти денес американската Агенција за геолошки истражувања.

Потресот бил регистриран во 15:03 часот по средноевропско време, а епицентарот се наоѓал на длабочина од 105,8 километри.

Индонезија доцна синоќа ја погоди цунами, а според последните информации животот го загубија 222 лица, 843 се повредени, а за исчезнати се вода 28 лица.