петок, 29. јули 2022. Вести денес: 9
home Вести

По рускиот премиер, коронавирус има и министерот за градежништво

По рускиот премиер, коронавирус има и министерот за градежништво

Рускиот министер за градежништво Владимир Јакушев е заразен со новиот коронавирус, соопшти ресорното Министерство.

Јакушев, како што се наведува во соопштението, изјавил дека ќе замине на лекување во градската болница.

– Ќе се лекувам в болица во Москва. Ќе бидеме во контакт, истакнал Јакушев.

Рускиот премиер Михаил Мишустин во четвртокот објави дека е позитивен на новиот коронавирус.

Досега во Русија има потврдено 114.431 заразено лице со коронавирус и 1.169 смртни случаи. (МИА)

Коронавирус