вторник, 31. јануари 2023. Вести денес: 0
home Вести

По пет месеци отворени јавните места во Алжир

По пет месеци отворени јавните места во Алжир

Алжир ги отвори денеска џамиите, кафулињата, плажите и парковите за првпат по петмесечно затворање поради пандемијата на коронавирусот.

Алжир е една од државите што го задржа ограничувањето на движење најдолго заради пандемијата.

Полицискиот час ќе остане на сила во повеќе од половина од државата.

Ресторани и џамии во кои можат да се сместат повеќе од 1.000 луѓе се повторно отворени, со задолжително почитување на мерката за физичко растојание.

Присуството на џамии е се уште забрането за сите жени, деца и постари лица.

Во Алжир, од почетокот на епидемијата се заразени вкупно повеќе од 37.000 луѓе, а починале 1.350 луѓе. Тоа е трета највисока стапка на смртност во Африка, по Јужна Африка и Египет.