петок, 30. септември 2022. Вести денес: 175
home Вести

По инцидент со обезбедувањето, кучињата на Бајден вратени од Белата куќа дома

По инцидент со обезбедувањето, кучињата на Бајден вратени од Белата куќа дома

Претседателот Џо Бајден ги испрати своите две кучиња назад во својата семејна куќа во Вилмингтон, Делавер, откако помладиот од двајцата германски овчари беше вмешан во „ инцидент“ со агент за безбедност на Белата куќа, соопштија американските медиуми.

Тригодишниот Мејџор, кого Бајден и неговата сопруга Џил го посвоија во ноември 2018 година од засолниште за животни, покажувал агресивно однесување, вклучувајќи скокање, лаење и напаѓање пред вработените во Белата куќа и обезбедувањето, објави Си-Ен-Ен, повикувајќи се на два анонимни извори.

Изворите опишале „дека кучето гризнал припадник на безбедносните служби, но не прецизираа дали лицето е повредено. Епизодата, сепак, се сметаше за доволно сериозна за двете кучиња, вклучувајќи го и 13-годишниот Чемп, да бидат вратени во домот на Бајденс во Вилмингтон минатата недела.

Мејџор е првото спасувачко куче што живеело во Белата куќа, откако се иселило по инаугурацијата на Бајден во јануари.

Претходникот на Бајден, Доналд Трамп, немаше миленичиња во Белата куќа.

Не беше јасно кога – или дали – на кучињата ќе им биде дозволено да се вратат.

Првата дама Џил Бајден минатиот месец во едно интервју изјави дека била фокусирана на тоа кучињата да се сместат во нивниот нов дом во Вашингтон.

“Тие треба да се качат на лифт, не се навикнати на тоа и мора да излезат на Јужниот тревник со многу луѓе што ги гледаат. Значи, тоа е она со што сум опседната, правејќи ги сите да се смират “, изјави таа во „Шоуто на Кели Кларксон“.

Коронавирус