петок, 16. септември 2022. Вести денес: 152
АКТУЕЛНО

Новиот директор на „Водовод“ контра Арсовска: Комисијата за пречистителната станица не се менува- нејасно е зошто Перински беше разрешен

home Вести

По брза постапка: Утре ќе му се суди на мажот кој му удри шлаканица на Макрон

По брза постапка: Утре ќе му се суди на мажот кој му удри шлаканица на Макрон

Младиот маж кој му удри шлаканица на францускиот претседател Емануел Макрон за време на средбата со граѓани, утре ќе биде изведен пред суд, објави телевизискиот канал БФМ.

Според телевизискиот канал, обвинителството утре изутрина ќе поднесе обвинение против напаѓачот. Уште истиот ден би можело да биде донесена одлука за забрзана процедура, што често се користи во францускиот судски систем, кога елементите на кривичното дело се очевидни и не е потребна детална истрага.

За време на посетата на департманот Дром во југоисточниот дел на земјата, Макрон се сврте кон група локални жители за да ги поздрави. Еден од нив му довикнал на претседателот и неочекувано силно го удрил со рака по лицето. Обезбедувањето веднаш го повлече Макрон на безбедно растојание и ги приведоа напаѓачот и неговиот соучесник. Тие се наоѓаат во притвор.

Познато е дека напаѓачот бил 28-годишен раководител на Клубот на колекционери на историско оружје. Заедно со него е приведено и друго лице. Како што информира БФМ, напаѓачот може да биде обвинет за „напад врз државен службеник без сериозни последици за жртвата“.

Коронавирус